Dunlop Direzza 03G M5 265/35 R18 93W
€465,85 incl. VAT / €385,00 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 12,5 kg |
|---|---|
| Section Width | 279 mm |
| Overall Diameter | 642 mm |
| Rim Width | 9.0 – 10.5J |
| Optimum Rim Width | 9.5J |
| Rim Diameter | 18″ |
| Tread Depth | 5.0 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 265/35 R18 |
| Compound | M5 – Medium-Soft |
| Load Index | 93 – 650 kg |
| Speed Index | W – 270 km/h |
Nankang Sportnex CR-S 275/35 R15 95W XL
€289,00 incl. VAT / €238,84 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 11,1 kg |
|---|---|
| Rim Diameter | 15″ |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 275/35 R15 |
| Load Index | 95 – 690 kg |
| Speed Index | W – 270 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 285/35 ZR19 (103Y) XL
€469,00 incl. VAT / €387,60 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 14 kg |
|---|---|
| Rim Diameter | 19″ |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 285/35 R19 |
| Load Index | 103 – 875 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 285/35 ZR20 (104Y) XL
€409,00 incl. VAT / €338,02 excl. VATReady for dispatch within 5 business days
| Rim Diameter | 20″ |
|---|---|
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 285/35 R20 |
| Load Index | 104 – 900 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 275/35 ZR20 (102Y) XL
€429,00 incl. VAT / €354,55 excl. VATReady for dispatch within 5 business days
| Rim Diameter | 20″ |
|---|---|
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 275/35 R20 |
| Load Index | 102 – 850 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex NS-2R 245/35 ZR19 93Y XL
Sold out or discontinued
| Weight | 12,0 kg |
|---|---|
| Section Width | 248 mm |
| Overall Diameter | 655 mm |
| Rim Diameter | 19″ |
| Optimum Rim Width | 8.5J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Tread Width | 241 mm |
| Compound | Street |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 245/35 R19 |
| Load Index | 93 – 650 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 235/35 ZR19 (91Y) XL
€333,00 incl. VAT / €275,21 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 10,7 kg |
|---|---|
| Section Width | 241 mm |
| Overall Diameter | 647 mm |
| Rim Diameter | 19″ |
| Optimum Rim Width | 8.5J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 235/35 R19 |
| Load Index | 91 – 615 kg |
| Reinforced | XL – Extra Load |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
Nankang Sportnex CR-S 275/35 ZR18 (99Y) XL
€399,00 incl. VAT / €329,75 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 13,1 kg |
|---|---|
| Section Width | 278 mm |
| Overall Diameter | 649 mm |
| Rim Diameter | 18″ |
| Optimum Rim Width | 9.5J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 275/35 R18 |
| Load Index | 99 – 775 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 275/35 ZR17 (94Y)
€322,00 incl. VAT / €266,12 excl. VATOnly available on backorder
| Weight | 12,0 kg |
|---|---|
| Section Width | 278 mm |
| Overall Diameter | 624 mm |
| Rim Diameter | 17″ |
| Optimum Rim Width | 9.5J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 275/35 R17 |
| Load Index | 94 – 670 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
Nankang Sportnex CR-S 255/35 ZR18 94Y XL
€377,00 incl. VAT / €311,57 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 11,7 kg |
|---|---|
| Section Width | 260 mm |
| Overall Diameter | 635 mm |
| Rim Diameter | 18″ |
| Optimum Rim Width | 9.0J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 255/35 R18 |
| Load Index | 94 – 670 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 295/35 ZR18 (103Y) XL
€462,00 incl. VAT / €381,82 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 13,8 kg |
|---|---|
| Section Width | 301 mm |
| Overall Diameter | 663 mm |
| Rim Diameter | 18″ |
| Optimum Rim Width | 10.5J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 295/35 R18 |
| Load Index | 103 – 875 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 245/35 ZR19 (93Y) XL
€366,00 incl. VAT / €302,48 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 11,9 kg |
|---|---|
| Section Width | 248 mm |
| Overall Diameter | 656 mm |
| Rim Diameter | 19″ |
| Optimum Rim Width | 8.5J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 245/35 R19 |
| Load Index | 93 – 650 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |