Nankang Sportnex CR-S 225/50 ZR15 95W XL
€216,00 incl. VAT / €178,51 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 10,4 kg |
|---|---|
| Section Width | 225 mm |
| Overall Diameter | 594 mm |
| Rim Diameter | 15″ |
| Optimum Rim Width | 7.5J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 225/50 R15 |
| Load Index | 95 – 690 kg |
| Speed Index | W – 270 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex NS-2R 245/50 R15 96H
€186,00 incl. VAT / €153,72 excl. VATOnly available on backorder
| Section Width | 253 mm |
|---|---|
| Overall Diameter | 627 mm |
| Rim Diameter | 15″ |
| Optimum Rim Width | 7.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Competition |
| Treadwear (UTQG) | 80 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 245/50 R15 |
| Load Index | 96 – 710 kg |
| Speed Index | H – 210 km/h |
Nankang Sportnex NS-2R 275/50 R15 102H
€209,00 incl. VAT / €172,73 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Section Width | 284 mm |
|---|---|
| Overall Diameter | 657 mm |
| Rim Diameter | 15″ |
| Optimum Rim Width | 8.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Competition |
| Treadwear (UTQG) | 80 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 275/50 R15 |
| Load Index | 102 – 850 kg |
| Speed Index | H – 210 km/h |
Nankang Sportnex NS-2R 295/50 R15 108H
€226,00 incl. VAT / €186,78 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Section Width | 309 mm |
|---|---|
| Overall Diameter | 677 mm |
| Rim Diameter | 15″ |
| Optimum Rim Width | 10.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Competition |
| Treadwear (UTQG) | 80 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 295/50 R15 |
| Load Index | 108 – 1000 kg |
| Speed Index | H – 210 km/h |
Nankang Sportnex NS-2R 325/50 R15 110H
€249,00 incl. VAT / €205,79 excl. VATOnly available on backorder
| Section Width | 336 mm |
|---|---|
| Overall Diameter | 707 mm |
| Rim Diameter | 15″ |
| Optimum Rim Width | 12.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Competition |
| Treadwear (UTQG) | 80 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 325/50 R15 |
| Load Index | 110 |
| Speed Index | H – 210 km/h |
Nankang Classic Racing CVR6 295/50 R15 108V
€575,00 incl. VAT / €475,21 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Tyre Size | 295/50 R15 |
|---|---|
| Width | 295 |
| Tyre Profile | 50 |
| Rim Diameter | 15″ |
| Load Index | 108 – 1000 kg |
| Speed Index | V – 240 km/h |
Zeknova RSS101 205/50 R15, Medium
€175,00 incl. VAT / €144,63 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Width | 205 |
|---|---|
| Tyre Profile | 50 |
| Rim Diameter | 15″ |
| Compound | Medium |
| Model | RSS101 |
| Treadwear (UTQG) | 60 |
| Tyre Size | 205/50 R15 |
Zeknova RSS101 195/50 R15, Medium
€175,00 incl. VAT / €144,63 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Width | 195 |
|---|---|
| Tyre Profile | 50 |
| Rim Diameter | 15″ |
| Compound | Medium |
| Model | RSS101 |
| Treadwear (UTQG) | 60 |
| Tyre Size | 195/50 R15 |
Nankang Sportnex CR-S 195/50 ZR16 88W XL
€228,00 incl. VAT / €188,43 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 9,4 kg |
|---|---|
| Section Width | 201 mm |
| Overall Diameter | 602 mm |
| Rim Diameter | 16″ |
| Rim Width | 5.5 – 7.0J |
| Optimum Rim Width | 6.0J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 195/50 R16 |
| Load Index | 88 – 560 kg |
| Speed Index | W – 270 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 205/50 R15 89V XL
€199,00 incl. VAT / €164,46 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 9,5 kg |
|---|---|
| Section Width | 213 mm |
| Overall Diameter | 584 mm |
| Rim Diameter | 15″ |
| Rim Width | 5.5 – 7.5J |
| Optimum Rim Width | 6.5J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 205/50 R15 |
| Load Index | 89 – 580 kg |
| Speed Index | V – 240 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 195/50 R15 82V
€189,00 incl. VAT / €156,20 excl. VATReady for dispatch within 5 business days
| Weight | 8,4 kg |
|---|---|
| Section Width | 201 mm |
| Overall Diameter | 577 mm |
| Rim Diameter | 15″ |
| Rim Width | 5.5 – 7.0J |
| Optimum Rim Width | 6.0J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 195/50 R15 |
| Load Index | 82 – 475 kg |
| Speed Index | V – 240 km/h |
Nankang Sportnex AR-1 175/50 R13 72V
€162,00 incl. VAT / €133,88 excl. VATReady for dispatch within 5 business days
| Weight | 7,3 kg |
|---|---|
| Section Width | 182 mm |
| Overall Diameter | 506 mm |
| Rim Diameter | 13″ |
| Rim Width | 5.0 – 6.0J |
| Optimum Rim Width | 5.5J |
| Treadwear (UTQG) | 100 |
| Tread Depth | 5.5 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 175/50 R13 |
| Load Index | 72 – 355 kg |
| Speed Index | V – 240 km/h |