Dunlop Direzza 03G M5 265/35 R18 93W
€465,85 incl. VAT / €385,00 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 12,5 kg |
|---|---|
| Section Width | 279 mm |
| Overall Diameter | 642 mm |
| Rim Width | 9.0 – 10.5J |
| Optimum Rim Width | 9.5J |
| Rim Diameter | 18″ |
| Tread Depth | 5.0 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 265/35 R18 |
| Compound | M5 – Medium-Soft |
| Load Index | 93 – 650 kg |
| Speed Index | W – 270 km/h |
Nankang Classic Racing CVR6 185/70 R13 86H
€300,00 incl. VAT / €247,93 excl. VATAvailable for 2026
| Tyre Size | 185/70 R13 |
|---|---|
| Width | 185 |
| Tyre Profile | 70 |
| Rim Diameter | 13″ |
| Load Index | 86 – 530 kg |
| Speed Index | H – 210 km/h |
Nankang Sportnex CR-S 275/35 R15 95W XL
€289,00 incl. VAT / €238,84 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 11,1 kg |
|---|---|
| Rim Diameter | 15″ |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 275/35 R15 |
| Load Index | 95 – 690 kg |
| Speed Index | W – 270 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 225/45 ZR16 93W XL
€232,00 incl. VAT / €191,74 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 10,3 kg |
|---|---|
| Rim Diameter | 16″ |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 225/45 R16 |
| Load Index | 93 – 650 kg |
| Speed Index | W – 270 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 205/45 ZR16 87W XL
€221,00 incl. VAT / €182,64 excl. VATOnly available on backorder
| Weight | 9,2 kg |
|---|---|
| Rim Diameter | 16″ |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 205/45 R16 |
| Load Index | 87 – 545 kg |
| Speed Index | W – 270 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 285/30 ZR19 (98Y) XL
€469,00 incl. VAT / €387,60 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Rim Diameter | 19″ |
|---|---|
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 285/35 R19 |
| Load Index | 98 – 750 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 285/35 ZR19 (103Y) XL
€469,00 incl. VAT / €387,60 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 14 kg |
|---|---|
| Rim Diameter | 19″ |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 285/35 R19 |
| Load Index | 103 – 875 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 285/35 ZR20 (104Y) XL
€409,00 incl. VAT / €338,02 excl. VATReady for dispatch within 5 business days
| Rim Diameter | 20″ |
|---|---|
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 285/35 R20 |
| Load Index | 104 – 900 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 275/35 ZR20 (102Y) XL
€429,00 incl. VAT / €354,55 excl. VATReady for dispatch within 5 business days
| Rim Diameter | 20″ |
|---|---|
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 275/35 R20 |
| Load Index | 102 – 850 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 275/30 ZR20 (97Y) XL
€409,00 incl. VAT / €338,02 excl. VATOnly available on backorder
| Rim Diameter | 20″ |
|---|---|
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 275/30 R20 |
| Load Index | 97 – 730 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 335/25 ZR20 (106Y) XL
€619,00 incl. VAT / €511,57 excl. VATOnly available on backorder
| Rim Diameter | 20″ |
|---|---|
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 335/25 R20 |
| Load Index | 106 – 950 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 335/30 ZR21 (109Y) XL
€632,00 incl. VAT / €522,31 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Rim Diameter | 21″ |
|---|---|
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 335/30 R21 |
| Load Index | 109 – 1030 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |