Nankang SL-1 190/570 R15, Medium
€239,00 incl. VAT / €197,52 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 9,5 kg |
|---|---|
| Section Width | 217 mm |
| Overall Diameter | 570 mm |
| Optimum Rim Width | 7.0J |
| Rim Diameter | 15″ |
| Tyre Size | 190/570 R15 |
| Compound | Medium |
| Model | SL-1 |
Nankang SL-1 240/610 R17, Medium
€337,15 incl. VAT / €278,64 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 10,1 kg |
|---|---|
| Section Width | 250 mm |
| Overall Diameter | 612 mm |
| Optimum Rim Width | 9.0J |
| Rim Diameter | 17″ |
| Tyre Size | 240/610 R17 |
| Compound | Medium |
| Model | SL-1 |
Nankang SL-1 210/610 R17, Medium
€308,15 incl. VAT / €254,67 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Section Width | 230 mm |
|---|---|
| Overall Diameter | 610 mm |
| Optimum Rim Width | 8.0J |
| Rim Diameter | 17″ |
| Tyre Size | 210/610 R17 |
| Compound | Medium |
| Model | SL-1 |
Nankang Sportnex NS-2R 255/40 ZR20 101Y XL
€284,00 incl. VAT / €234,71 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 14,1 kg |
|---|---|
| Section Width | 260 mm |
| Overall Diameter | 712 mm |
| Rim Diameter | 20″ |
| Rim Width | 8.5 – 10.0J |
| Optimum Rim Width | 9.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Tread Width | 259 mm |
| Compound | Street |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 255/40 R20 |
| Load Index | 101 – 825 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex NS-2R 265/35 ZR20 99Y XL
€296,00 incl. VAT / €244,63 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 14,1 kg |
|---|---|
| Section Width | 271 mm |
| Overall Diameter | 694 mm |
| Rim Diameter | 20″ |
| Rim Width | 9.0 – 10.5J |
| Optimum Rim Width | 9.5J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Tread Width | 272 mm |
| Compound | Street |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 265/35 R20 |
| Load Index | 99 – 775 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex NS-2R 235/35 ZR19 91Y XL
€215,00 incl. VAT / €177,69 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 11,5 kg |
|---|---|
| Section Width | 241 mm |
| Overall Diameter | 647 mm |
| Rim Diameter | 19″ |
| Rim Width | 8.0 – 9.5J |
| Optimum Rim Width | 8.5J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Tread Width | 231 mm |
| Compound | Street |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 235/35 R19 |
| Load Index | 91 – 615 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex NS-2R 215/35 ZR18 84Y XL
€162,00 incl. VAT / €133,88 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 10,0 kg |
|---|---|
| Speed Index | Y – 300 km/h |
| Overall Diameter | 607 mm |
| Rim Diameter | 18″ |
| Section Width | 218 mm |
| Optimum Rim Width | 7.5J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compound | Street |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 215/35 R18 |
| Load Index | 84 – 500 kg |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex NS-2R 215/45 ZR18 93W XL
€186,00 incl. VAT / €153,72 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 11,7 kg |
|---|---|
| Section Width | 213 mm |
| Overall Diameter | 651 mm |
| Rim Diameter | 18″ |
| Optimum Rim Width | 7.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compound | Street |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 215/45 R18 |
| Load Index | 93 – 650 kg |
| Speed Index | W – 270 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex NS-2R 225/35 ZR18 87Y XL
€175,00 incl. VAT / €144,63 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 10,5 kg |
|---|---|
| Section Width | 230 mm |
| Overall Diameter | 615 mm |
| Rim Diameter | 18″ |
| Optimum Rim Width | 8.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compound | Street |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 225/35 R18 |
| Load Index | 87 – 545 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex NS-2R 225/40 ZR18 92Y XL
€157,00 incl. VAT / €129,75 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 11,4 kg |
|---|---|
| Section Width | 230 mm |
| Overall Diameter | 637 mm |
| Rim Diameter | 18″ |
| Rim Width | 7.5 – 9.0J |
| Optimum Rim Width | 8.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Tread Width | 218 mm |
| Compound | Street |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 225/40 R18 |
| Load Index | 92 – 630 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex NS-2R 225/45 ZR18 95Y XL
€203,00 incl. VAT / €167,77 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 11,0 kg |
|---|---|
| Section Width | 225 mm |
| Overall Diameter | 659 mm |
| Rim Diameter | 18″ |
| Optimum Rim Width | 7.5J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compound | Street |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 225/45 R18 |
| Load Index | 95 – 690 kg |
| Speed Index | W – 270 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex NS-2R 235/40 ZR18 95Y XL
€197,00 incl. VAT / €162,81 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 11,3 kg |
|---|---|
| Section Width | 241 mm |
| Overall Diameter | 645 mm |
| Rim Diameter | 18″ |
| Rim Width | 8.0 – 9.5J |
| Optimum Rim Width | 8.5J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Tread Width | 229 mm |
| Compound | Street |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 235/40 R18 |
| Load Index | 95 – 690 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |