Nankang Sportnex NS-2R 165/50 R15 73V
| Weight | 6,1 kg |
|---|---|
| Section Width | 170 mm |
| Overall Diameter | 547 mm |
| Rim Diameter | 15″ |
| Optimum Rim Width | 5.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Track |
| Treadwear (UTQG) | 120 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 165/50 R15 |
| Load Index | 73 – 365 kg |
| Speed Index | V – 240 km/h |
Nankang Sportnex NS-2R 185/60 R14 86V XL
| Weight | 8,0 kg |
|---|---|
| Section Width | 189 mm |
| Overall Diameter | 578 mm |
| Rim Diameter | 14″ |
| Optimum Rim Width | 5.5J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Street |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 185/60 R14 |
| Load Index | 86 – 530 kg |
| Speed Index | V – 240 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex NS-2R 165/55 R14 72V
| Weight | 7,5 kg |
|---|---|
| Section Width | 170 mm |
| Overall Diameter | 538 mm |
| Rim Diameter | 14″ |
| Optimum Rim Width | 5.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Street |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 165/55 R14 |
| Load Index | 72 – 355 kg |
| Speed Index | V – 240 km/h |
Nankang Sportnex NS-2R 185/60 R13 84V XL
| Weight | 8,4 kg |
|---|---|
| Section Width | 189 mm |
| Overall Diameter | 552 mm |
| Rim Diameter | 13″ |
| Optimum Rim Width | 5.5J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Street |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 185/60 R13 |
| Load Index | 84 – 500 kg |
| Speed Index | V – 240 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex NS-2R 175/50 R13 72V
| Weight | 7,1 kg |
|---|---|
| Section Width | 182 mm |
| Overall Diameter | 506 mm |
| Rim Diameter | 13″ |
| Optimum Rim Width | 5.5J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Street |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 175/50 R13 |
| Load Index | 72 – 355 kg |
| Speed Index | V – 240 km/h |
Nankang Sportnex NS-2R 155/65 R13 73H
| Weight | 7,1 kg |
|---|---|
| Section Width | 157 mm |
| Overall Diameter | 532 mm |
| Rim Diameter | 13″ |
| Optimum Rim Width | 4.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Track |
| Treadwear (UTQG) | 120 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 155/65 R13 |
| Load Index | 73 – 365 kg |
| Speed Index | H – 210 km/h |
Nankang Sportnex NS-2R 285/35 ZR20 100Y
| Weight | 14,7 kg |
|---|---|
| Section Width | 290 mm |
| Overall Diameter | 708 mm |
| Rim Diameter | 20″ |
| Rim Width | 9.5 – 11.0J |
| Optimum Rim Width | 10.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Tread Width | 279 mm |
| Compound | Street |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 285/35 R20 |
| Load Index | 100 – 800 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
Nankang Sportnex AR-1 205/40 ZR17 84W XL
| Weight | 9,7 kg |
|---|---|
| Section Width | 212 mm |
| Overall Diameter | 596 mm |
| Rim Diameter | 17″ |
| Rim Width | 7.0 – 8.0J |
| Optimum Rim Width | 7.5J |
| Treadwear (UTQG) | 100 |
| Tread Depth | 5.5 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 205/40 R17 |
| Load Index | 84 – 500 kg |
| Speed Index | W – 270 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex AR-1 305/30 ZR20 (103Y) XL
| Weight | 14,8 kg |
|---|---|
| Section Width | 313 mm |
| Overall Diameter | 694 mm |
| Rim Diameter | 20″ |
| Rim Width | 10.5 – 11.5J |
| Optimum Rim Width | 11.0J |
| Treadwear (UTQG) | 100 |
| Tread Depth | 5.5 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 305/30 R20 |
| Load Index | 103 – 875 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex AR-1 285/35 ZR20 (104Y) XL
| Weight | 15,0 kg |
|---|---|
| Section Width | 290 mm |
| Overall Diameter | 708 mm |
| Rim Diameter | 20″ |
| Rim Width | 9.5 – 11.0J |
| Optimum Rim Width | 10.0J |
| Treadwear (UTQG) | 100 |
| Tread Depth | 5.5 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 285/35 R20 |
| Load Index | 104 – 900 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex AR-1 265/35 ZR20 (99Y) XL
| Weight | 13,6 kg |
|---|---|
| Section Width | 271 mm |
| Overall Diameter | 694 mm |
| Rim Diameter | 20″ |
| Rim Width | 9.0 – 10.5J |
| Optimum Rim Width | 9.5J |
| Treadwear (UTQG) | 100 |
| Tread Depth | 5.5 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 265/35 R20 |
| Load Index | 99 – 775 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex AR-1 265/35 ZR18 97Y XL
| Weight | 12,6 kg |
|---|---|
| Section Width | 271 mm |
| Overall Diameter | 643 mm |
| Rim Diameter | 18″ |
| Rim Width | 9.0 – 10.5J |
| Optimum Rim Width | 9.5J |
| Treadwear (UTQG) | 100 |
| Tread Depth | 5.5 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 265/35 R18 |
| Load Index | 97 – 730 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |