Nankang Sportnex CR-S 345/25 ZR21 (104Y) XL
€643,00 incl. VAT / €531,40 excl. VATOnly available on backorder
| Rim Diameter | 21″ |
|---|---|
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 345/25 R21 |
| Load Index | 104 – 900 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 225/50 ZR15 95W XL
€216,00 incl. VAT / €178,51 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 10,4 kg |
|---|---|
| Section Width | 225 mm |
| Overall Diameter | 594 mm |
| Rim Diameter | 15″ |
| Optimum Rim Width | 7.5J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 225/50 R15 |
| Load Index | 95 – 690 kg |
| Speed Index | W – 270 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 295/30 ZR20 (101Y) XL
€429,00 incl. VAT / €354,55 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Rim Diameter | 20″ |
|---|---|
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 295/30 R20 |
| Load Index | 101 – 825 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex NS-2R 305/30 ZR20 103Y XL
€345,00 incl. VAT / €285,12 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 15,1 kg |
|---|---|
| Section Width | 313 mm |
| Overall Diameter | 694 mm |
| Rim Diameter | 20″ |
| Rim Width | 10.5 – 11.5J |
| Optimum Rim Width | 11.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Tread Width | 300 mm |
| Compound | Street |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 305/30 R20 |
| Load Index | 103 – 875 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex NS-2R 245/35 ZR19 93Y XL
Sold out or discontinued
| Weight | 12,0 kg |
|---|---|
| Section Width | 248 mm |
| Overall Diameter | 655 mm |
| Rim Diameter | 19″ |
| Optimum Rim Width | 8.5J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Tread Width | 241 mm |
| Compound | Street |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 245/35 R19 |
| Load Index | 93 – 650 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex NS-2R 265/30 ZR19 93Y XL
Sold out or discontinued
| Weight | 12,8 kg |
|---|---|
| Section Width | 271 mm |
| Overall Diameter | 643 mm |
| Rim Diameter | 19″ |
| Rim Width | 9.0 – 10.0J |
| Optimum Rim Width | 9.5J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Tread Width | 259 mm |
| Compound | Street |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 265/30 R19 |
| Load Index | 93 – 650 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex NS-2R 275/30 ZR19 96Y XL
Sold out or discontinued
| Weight | 13,2 kg |
|---|---|
| Section Width | 278 mm |
| Overall Diameter | 649 mm |
| Rim Diameter | 19″ |
| Rim Width | 9.0 – 10.0J |
| Optimum Rim Width | 9.5J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Tread Width | 269 mm |
| Compound | Street |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 275/30 R19 |
| Load Index | 96 – 710 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex NS-2R 265/45 ZR18 101Y
€226,00 incl. VAT / €186,78 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 14,4 kg |
|---|---|
| Section Width | 266 mm |
| Overall Diameter | 695 mm |
| Rim Diameter | 18″ |
| Optimum Rim Width | 9.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Street |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 265/45 R18 |
| Load Index | 101 – 825 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
Nankang Sportnex NS-2R 315/30 R18 98Y
€331,00 incl. VAT / €273,55 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 13,6 kg |
|---|---|
| Section Width | 320 mm |
| Overall Diameter | 647 mm |
| Rim Diameter | 18″ |
| Rim Width | 10.5 – 11.5J |
| Optimum Rim Width | 11.5J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Street |
| Treadwear (UTQG) | 180 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 315/30 R18 |
| Load Index | 98 – 750 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
Nankang Sportnex NS-2R 215/45 R16 86W
€157,00 incl. VAT / €129,75 excl. VATOnly available on backorder
| Weight | 10,1 kg |
|---|---|
| Section Width | 213 mm |
| Overall Diameter | 600 mm |
| Rim Diameter | 16″ |
| Rim Width | 7.0 – 8.0J |
| Optimum Rim Width | 7.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Tread Width | 206 mm |
| Compound | Track |
| Treadwear (UTQG) | 120 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 215/45 R16 |
| Load Index | 86 – 530 kg |
| Speed Index | W – 270 km/h |
Nankang Sportnex NS-2R 235/60 R15 98H
€186,00 incl. VAT / €153,72 excl. VATOnly available on backorder
| Section Width | 240 mm |
|---|---|
| Overall Diameter | 663 mm |
| Rim Diameter | 15″ |
| Optimum Rim Width | 7.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Competition |
| Treadwear (UTQG) | 80 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 235/60 R15 |
| Load Index | 98 – 750 kg |
| Speed Index | H – 210 km/h |
Nankang Sportnex NS-2R 245/50 R15 96H
€186,00 incl. VAT / €153,72 excl. VATOnly available on backorder
| Section Width | 253 mm |
|---|---|
| Overall Diameter | 627 mm |
| Rim Diameter | 15″ |
| Optimum Rim Width | 7.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Competition |
| Treadwear (UTQG) | 80 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 245/50 R15 |
| Load Index | 96 – 710 kg |
| Speed Index | H – 210 km/h |