Nankang Sportnex NS-2R 255/60 R15 102H
€197,00 incl. VAT / €162,81 excl. VATOnly available on backorder
| Section Width | 260 mm |
|---|---|
| Overall Diameter | 687 mm |
| Rim Diameter | 15″ |
| Optimum Rim Width | 7.5J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Competition |
| Treadwear (UTQG) | 80 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 255/60 R15 |
| Load Index | 102 – 850 kg |
| Speed Index | H – 210 km/h |
Nankang Sportnex NS-2R 275/50 R15 102H
€209,00 incl. VAT / €172,73 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Section Width | 284 mm |
|---|---|
| Overall Diameter | 657 mm |
| Rim Diameter | 15″ |
| Optimum Rim Width | 8.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Competition |
| Treadwear (UTQG) | 80 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 275/50 R15 |
| Load Index | 102 – 850 kg |
| Speed Index | H – 210 km/h |
Nankang Sportnex NS-2R 275/60 R15 107H
€215,00 incl. VAT / €177,69 excl. VATOnly available on backorder
| Section Width | 279 mm |
|---|---|
| Overall Diameter | 711 mm |
| Rim Diameter | 15″ |
| Optimum Rim Width | 8.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Competition |
| Treadwear (UTQG) | 80 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 275/60 R15 |
| Load Index | 107 |
| Speed Index | H – 210 km/h |
Nankang Sportnex NS-2R 295/50 R15 108H
€226,00 incl. VAT / €186,78 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Section Width | 309 mm |
|---|---|
| Overall Diameter | 677 mm |
| Rim Diameter | 15″ |
| Optimum Rim Width | 10.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Competition |
| Treadwear (UTQG) | 80 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 295/50 R15 |
| Load Index | 108 – 1000 kg |
| Speed Index | H – 210 km/h |
Nankang Sportnex NS-2R 315/60 R15 114H
€241,00 incl. VAT / €199,17 excl. VATOnly available on backorder
| Section Width | 323 mm |
|---|---|
| Overall Diameter | 759 mm |
| Rim Diameter | 15″ |
| Optimum Rim Width | 12.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Competition |
| Treadwear (UTQG) | 80 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 315/60 R15 |
| Load Index | 114 |
| Speed Index | H – 210 km/h |
Nankang Sportnex NS-2R 325/50 R15 110H
€249,00 incl. VAT / €205,79 excl. VATOnly available on backorder
| Section Width | 336 mm |
|---|---|
| Overall Diameter | 707 mm |
| Rim Diameter | 15″ |
| Optimum Rim Width | 12.0J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Competition |
| Treadwear (UTQG) | 80 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 325/50 R15 |
| Load Index | 110 |
| Speed Index | H – 210 km/h |
Nankang Sportnex NS-2R 175/60 R14 79V
€122,00 incl. VAT / €100,83 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 8,6 kg |
|---|---|
| Section Width | 177 mm |
| Overall Diameter | 566 mm |
| Rim Diameter | 14″ |
| Optimum Rim Width | 5.5J |
| Tread Depth | 7.1 mm |
| Compound | Track |
| Treadwear (UTQG) | 120 |
| Compliance | E-Marked (ECE-30) |
| Tyre Size | 175/60 R14 |
| Load Index | 79 – 437 kg |
| Speed Index | V – 240 km/h |
Nankang Classic Racing CVR6 215/60 R15 98V
€422,00 incl. VAT / €348,76 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Tyre Size | 215/60 R15 |
|---|---|
| Width | 215 |
| Tyre Profile | 60 |
| Rim Diameter | 15″ |
| Load Index | 98 – 750 kg |
| Speed Index | V – 240 km/h |
Nankang Classic Racing CVR6 185/70 R15 89V
€335,00 incl. VAT / €276,86 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Tyre Size | 185/70 R15 |
|---|---|
| Width | 185 |
| Tyre Profile | 70 |
| Rim Diameter | 15″ |
| Load Index | 89 – 580 kg |
| Speed Index | V – 240 km/h |
Nankang Classic Racing CVR6 245/60 R15 101V
€479,00 incl. VAT / €395,87 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Tyre Size | 245/60 R15 |
|---|---|
| Width | 245 |
| Tyre Profile | 60 |
| Rim Diameter | 15″ |
| Load Index | 101 – 825 kg |
| Speed Index | V – 240 km/h |
| Model | Classic Racing CVR6 |
Nankang Classic Racing CVR6 295/50 R15 108V
€575,00 incl. VAT / €475,21 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Tyre Size | 295/50 R15 |
|---|---|
| Width | 295 |
| Tyre Profile | 50 |
| Rim Diameter | 15″ |
| Load Index | 108 – 1000 kg |
| Speed Index | V – 240 km/h |
Nankang Sportnex AR-1 325/30 ZR21 (108Y) XL
€484,00 incl. VAT / €400,00 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 16,4 kg |
|---|---|
| Section Width | 331 mm |
| Overall Diameter | 729 mm |
| Rim Diameter | 21″ |
| Rim Width | 11.0 – 12.0J |
| Optimum Rim Width | 11.5J |
| Treadwear (UTQG) | 100 |
| Tread Depth | 5.5 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 325/30 R21 |
| Load Index | 108 – 1000 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |