Nankang Sportnex AR-1 195/45 R16 84V XL
€184,00 incl. VAT / €152,07 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 8,2 kg |
|---|---|
| Section Width | 195 mm |
| Overall Diameter | 582 mm |
| Rim Diameter | 16″ |
| Rim Width | 6.0 – 7.5J |
| Optimum Rim Width | 6.5J |
| Treadwear (UTQG) | 100 |
| Tread Depth | 5.5 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 195/45 R16 |
| Load Index | 84 – 500 kg |
| Speed Index | V – 240 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex AR-1 325/30 ZR19 (105Y) XL
€453,00 incl. VAT / €374,38 excl. VATDiscontinued
| Weight | 14,8 kg |
|---|---|
| Section Width | 331 mm |
| Overall Diameter | 682 mm |
| Rim Diameter | 19″ |
| Rim Width | 11.0 – 12.0J |
| Optimum Rim Width | 11.5J |
| Treadwear (UTQG) | 100 |
| Tread Depth | 5.5 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 325/30 R19 |
| Load Index | 105 – 925 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex AR-1 335/30 ZR18 (102Y) XL
€473,00 incl. VAT / €390,91 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 14,8 kg |
|---|---|
| Section Width | 343 mm |
| Overall Diameter | 659 mm |
| Rim Diameter | 18″ |
| Rim Width | 11.5 – 12.5J |
| Optimum Rim Width | 12.0J |
| Treadwear (UTQG) | 100 |
| Tread Depth | 5.5 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 335/30 R18 |
| Load Index | 102 – 850 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Zeknova RSS101 225/580 R15, Medium
€175,00 incl. VAT / €144,63 excl. VATSold out or discontinued
| Width | 225 |
|---|---|
| Tyre Profile | (580) |
| Rim Diameter | 15″ |
| Compound | Medium |
| Model | RSS101 |
| Treadwear (UTQG) | 60 |
| Tyre Size | 225/580 R15 |
Zeknova RSS101 205/50 R15, Medium
€175,00 incl. VAT / €144,63 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Width | 205 |
|---|---|
| Tyre Profile | 50 |
| Rim Diameter | 15″ |
| Compound | Medium |
| Model | RSS101 |
| Treadwear (UTQG) | 60 |
| Tyre Size | 205/50 R15 |
Zeknova RSS101 195/50 R15, Medium
€175,00 incl. VAT / €144,63 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Width | 195 |
|---|---|
| Tyre Profile | 50 |
| Rim Diameter | 15″ |
| Compound | Medium |
| Model | RSS101 |
| Treadwear (UTQG) | 60 |
| Tyre Size | 195/50 R15 |
Zeknova RSS101 190/570 R15, Medium
€159,00 incl. VAT / €131,40 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Width | (190) |
|---|---|
| Tyre Profile | (570) |
| Rim Diameter | 15″ |
| Compound | Medium |
| Model | RSS101 |
| Treadwear (UTQG) | 60 |
| Tyre Size | 190/570 R15 |
Nankang Sportnex CR-S 285/30 ZR20 (99Y) XL
€422,00 incl. VAT / €348,76 excl. VATReady for dispatch within 5 business days
| Weight | 14,0 kg |
|---|---|
| Section Width | 290 mm |
| Overall Diameter | 680 mm |
| Rim Diameter | 20″ |
| Rim Width | 9.5 – 11.0J |
| Optimum Rim Width | 10.0J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 285/30 R20 |
| Load Index | 99 – 775 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 325/30 ZR19 (105Y) XL
€566,00 incl. VAT / €467,77 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 15,6 kg |
|---|---|
| Section Width | 331 mm |
| Overall Diameter | 682 mm |
| Rim Diameter | 19″ |
| Rim Width | 11.0 – 12.0J |
| Optimum Rim Width | 11.5J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 325/30 R19 |
| Load Index | 105 – 925 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 305/30 ZR19 (102Y) XL
€506,00 incl. VAT / €418,18 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 14,3 kg |
|---|---|
| Section Width | 313 mm |
| Overall Diameter | 667 mm |
| Rim Diameter | 19″ |
| Optimum Rim Width | 11.5J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 305/30 R19 |
| Load Index | 102 – 850 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 295/30 ZR19 100Y XL
€499,00 incl. VAT / €412,40 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 13,2 kg |
|---|---|
| Section Width | 301 mm |
| Overall Diameter | 661 mm |
| Rim Diameter | 19″ |
| Optimum Rim Width | 10.5J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 295/30 R19 |
| Load Index | 100 – 800 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 265/30 ZR19 (93Y) XL
€444,00 incl. VAT / €366,94 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 11,8 kg |
|---|---|
| Section Width | 271 mm |
| Overall Diameter | 643 mm |
| Rim Diameter | 19″ |
| Optimum Rim Width | 9.5J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 265/30 R19 |
| Load Index | 93 – 650 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |