Nankang Sportnex CR-S 325/30 ZR21 (108Y) XL
€589,00 incl. VAT / €486,78 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 17,3 kg |
|---|---|
| Section Width | 331 mm |
| Overall Diameter | 729 mm |
| Rim Diameter | 21″ |
| Optimum Rim Width | 11.5J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 325/30 R21 |
| Load Index | 105 – 925 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 315/30 ZR21 (105Y) XL
€584,00 incl. VAT / €482,64 excl. VATReady for dispatch within 5 business days
| Weight | 16,7 kg |
|---|---|
| Section Width | 320 mm |
| Overall Diameter | 723 mm |
| Rim Diameter | 21″ |
| Optimum Rim Width | 11.0J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 315/30 R21 |
| Load Index | 105 – 925 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 325/30 ZR20 (106Y) XL
€579,00 incl. VAT / €478,51 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 16,1 kg |
|---|---|
| Section Width | 331 mm |
| Overall Diameter | 704 mm |
| Rim Diameter | 20″ |
| Optimum Rim Width | 11.5J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 325/30 R20 |
| Load Index | 106 – 950 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 305/30 ZR20 (103Y) XL
€511,00 incl. VAT / €422,31 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 15,1 kg |
|---|---|
| Section Width | 313 mm |
| Overall Diameter | 692 mm |
| Rim Diameter | 20″ |
| Optimum Rim Width | 11.0J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 305/30 R20 |
| Load Index | 103 – 875 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex CR-S 265/35 ZR18 97Y XL
€389,00 incl. VAT / €321,49 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 12,6 kg |
|---|---|
| Section Width | 271 mm |
| Overall Diameter | 643 mm |
| Rim Diameter | 18″ |
| Optimum Rim Width | 9.5J |
| Treadwear (UTQG) | 200 |
| Tread Depth | 5.6 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 265/35 R18 |
| Load Index | 97 – 730 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex AR-1 305/30 ZR19 (102Y) XL
€369,00 incl. VAT / €304,96 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 14,4 kg |
|---|---|
| Section Width | 313 mm |
| Overall Diameter | 667 mm |
| Rim Diameter | 19″ |
| Rim Width | 10.5 – 11.5J |
| Optimum Rim Width | 11.0J |
| Treadwear (UTQG) | 100 |
| Tread Depth | 5.5 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 305/30 R19 |
| Load Index | 102 – 850 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex AR-1 315/30 ZR18 (98Y)
€396,00 incl. VAT / €327,27 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 13,6 kg |
|---|---|
| Section Width | 320 mm |
| Overall Diameter | 647 mm |
| Rim Diameter | 18″ |
| Rim Width | 10.5 – 11.5J |
| Optimum Rim Width | 11.0J |
| Treadwear (UTQG) | 100 |
| Tread Depth | 5.5 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 315/30 R18 |
| Load Index | 98 – 750 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
Nankang Sportnex AR-1 295/30 ZR18 98Y XL
€379,00 incl. VAT / €313,22 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 12,8 kg |
|---|---|
| Section Width | 301 mm |
| Overall Diameter | 635 mm |
| Rim Diameter | 18″ |
| Rim Width | 10.0 – 11.0J |
| Optimum Rim Width | 10.5J |
| Treadwear (UTQG) | 100 |
| Tread Depth | 5.5 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 295/30 R18 |
| Load Index | 98 – 750 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex AR-1 275/35 ZR19 (100Y) XL
€333,00 incl. VAT / €275,21 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 13,0 kg |
|---|---|
| Section Width | 278 mm |
| Overall Diameter | 675 mm |
| Rim Diameter | 19″ |
| Rim Width | 9.0 – 11.0J |
| Optimum Rim Width | 9.5J |
| Treadwear (UTQG) | 100 |
| Tread Depth | 5.5 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 275/35 R19 |
| Load Index | 100 – 800 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex AR-1 265/35 ZR19 (98Y) XL
€329,00 incl. VAT / €271,90 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 12,2 kg |
|---|---|
| Section Width | 271 mm |
| Overall Diameter | 668 mm |
| Rim Diameter | 19″ |
| Rim Width | 9.0 – 10.5J |
| Optimum Rim Width | 9.5J |
| Treadwear (UTQG) | 100 |
| Tread Depth | 5.5 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 265/35 R19 |
| Load Index | 98 – 750 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex AR-1 245/35 R20 (95Y) XL
€327,00 incl. VAT / €270,25 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 12,3 kg |
|---|---|
| Section Width | 248 mm |
| Overall Diameter | 681 mm |
| Rim Diameter | 20″ |
| Rim Width | 8.0 – 9.5J |
| Optimum Rim Width | 8.5J |
| Treadwear (UTQG) | 100 |
| Tread Depth | 5.5 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 245/35 R20 |
| Load Index | 95 – 690 kg |
| Speed Index | (Y) > 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |
Nankang Sportnex AR-1 275/35 ZR18 99Y XL
€319,00 incl. VAT / €263,64 excl. VATReady for dispatch within 1 - 2 business days
| Weight | 12,5 kg |
|---|---|
| Section Width | 278 mm |
| Overall Diameter | 649 mm |
| Rim Diameter | 18″ |
| Rim Width | 9.0 – 11.0J |
| Optimum Rim Width | 9.5J |
| Treadwear (UTQG) | 100 |
| Tread Depth | 5.5 mm |
| Compliance | E-Marked (ECE-30), EU Energy Label (EU 2020/740) |
| Tyre Size | 275/35 R18 |
| Load Index | 99 – 775 kg |
| Speed Index | Y – 300 km/h |
| Reinforced | XL – Extra Load |